Utropspris
Ljusstakar 2 par, mässing och nysilver, 1900-tal, höjd 23 cm och lägre
nr. 746977
0 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 9h, 44m, 12s
Ljuskrona, 1900-talets mitt, diameter 55 cm
nr. 746963
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 9h, 42m, 12s
Ljusstakar 2 st + flaskpropp. bland annat Arthur Pe, Kolbäck, brons mässing och tenn, höjd 7 cm och lägre
nr. 746925
75 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 9h, 24m, 12s
Taklampor 2 st, 1900-talets andra hälft, diameter 35 cm och mindre
nr. 746895
125 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 8h, 44m, 12s
Bordsur, ljusstakar, vattenkanna mm, höjd 30 cm och lägre
nr. 746862
175 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 8h, 6m, 12s
Bordslampa, Le Dauphin, Frankrike, keramik, höjd 70 cm inklusive skärm
nr. 746855
100 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 7h, 52m, 12s
Taklampa, behängd med prismor, 1900-talets slut, diameter 25 cm
nr. 746850
50 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 7h, 42m, 12s
Väggljusstake, Pierre Forsell, Skultuna, mässing, höjd 48 cm
nr. 746849
350 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 7h, 40m, 12s
Golvlampa, Le Klint, Danmark, höjd 145 cm
nr. 746749
0 kr
Utropspris: 1 000 kr
5d, 9h, 36m, 12s
Bordslampor ett par 1950/60-tal, glas och valnöt, höjd 19 cm
nr. 746685
175 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 8h, 32m, 12s
Bordslampor 4 st, 1900-talets andra hälft
nr. 746681
75 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 8h, 30m, 12s
Ljuskrona, glas och metall, 1900-talets andra hälft, diameter 45 cm
nr. 746647
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 7h, 54m, 12s
Fotogenlampa och lykta, höjd 39-40 cm
nr. 746646
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 7h, 52m, 12s
Taklampa, vaser, karaff mm, höjd 36 cm och lägre
nr. 746638
75 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 7h, 38m, 12s
Ljusstakar och oljelampor, bland annat Höganäs, höjd 16 cm och lägre
nr. 746629
100 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 9h, 52m, 12s
Golvlampa, Ateljé Lyktan, trä och krom
nr. 746592
100 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 9h, 20m, 12s
Taklampa med prismor, 1900-talets tidigare hälft, H=73
nr. 746550
75 kr
Utropspris: 1 500 kr
4d, 9h, 4m, 12s
Taklampa med prismor, barockstil, H=60
nr. 746546
125 kr
Utropspris: 1 000 kr
4d, 9h, 2m, 12s
nr. 746513
50 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 8h, 52m, 12s
nr. 746511
150 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 8h, 50m, 12s
nr. 746441
100 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 7h, 58m, 12s
Taklampa, teak och glas, 1950/60-tal, längd 43 cm
nr. 746439
50 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 7h, 56m, 12s
nr. 746437
0 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 7h, 54m, 12s
Bordslampor ett pat Le Dauphin, Frankrike, höjd 36 cm
nr. 746432
550 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 7h, 46m, 12s