Utropspris
Utropspris
Ljuskrona, Barock-stil, 1800-tal, senare indragen el, stomme i mässing, behängd med prismor, diameter 50 cm, höjd 92 cm
nr. 745531
4 300 kr
Utropspris: 4 000 kr
2d, 12h, 47m, 25s
Ljuskrona av hjorthorn B=96 H=114
nr. 746210
75 kr
Utropspris: 2 000 kr
5d, 13h, 40m, 25s
Ateljé Lyktan, ljuskrona, smide, mässing och glas, H exkl. kedja = 40
nr. 744988
750 kr
Utropspris: 1 500 kr
12h, 7m, 25s
Taklampa, trä, krom och alabaster, B = 50, art deco-stil, 1900-talets mitt
nr. 745796
125 kr
Utropspris: 1 500 kr
3d, 13h, 27m, 25s
Taklampa, "Flowerpot" Verner Panton, D=22
nr. 746149
300 kr
Utropspris: 1 500 kr
5d, 13h, 35m, 25s
Golvfotogenlampa, 1800-tal, gjutjärn, höjd 154 cm
nr. 745696
550 kr
Utropspris: 1 000 kr
3d, 13h, 13m, 25s
Bordslampa jugend, koppar, H=78
nr. 745719
75 kr
Utropspris: 1 000 kr
3d, 12h, 43m, 25s
Kristallkrona barockstil H=65 D=51
nr. 745994
400 kr
Utropspris: 1 000 kr
4d, 13h, 26m, 25s
Kandelabrar, ett par, jugend, mässing, 18/1900-tal, H=28
nr. 746133
100 kr
Utropspris: 1 000 kr
5d, 13h, 17m, 25s
Bordslampor, ett par, EWÅ, H = ca 50
nr. 744974
300 kr
Utropspris: 800 kr
12h, 3m, 25s
Ateljé Lyktan, ljuslyktor, 3 st, glas och metall, H = 16
nr. 744991
550 kr
Utropspris: 800 kr
12h, 9m, 25s
nr. 745730
150 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 13h, 37m, 25s
Ljusstake, Nygotik, 1800-tal, bemålat gjutjärn, höjd 28 cm
nr. 745776
500 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 14h, 11m, 25s
Vagnslyktor, 4 st, H = 47 o mindre
nr. 745809
125 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 13h, 34m, 25s
Bordslampa art deco H=36
nr. 745989
750 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 13h, 24m, 25s
Golvlampa funkis H=160
nr. 746073
50 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 12h, 29m, 25s
Taklampa, glas och mässing, 1900-talets mitt, H=80
nr. 746179
125 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 14h, 7m, 25s
Lampskärmar 3 st + kuddfodral 5 st, Ralph Lauren, By Hedbergs of Sweden, kuddfodral 45 X 45 cm
nr. 746198
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 12h, 1m, 25s
Lampskärmar 3 st + kuddfodral 5 st, John Derian By Hedbergs of Sweden, kuddfodral 45 X 45 cm
nr. 746200
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 12h, 3m, 25s
Bordslampor ett par, Hallberg, 2000-tal, höjd 54 cm
nr. 746202
150 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 12h, 5m, 25s
Golvlampa, Hallbergs, skärm John Derian, 2000-tal, höjd 143 cm
nr. 746236
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 12h, 27m, 25s
Golvlampa 1950-tal H=159
nr. 746524
125 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 13h, 44m, 25s
Bordslampa, Ombyggd fotogenlampa, 1800-tal, fot i marmor och metall, höjd 72 cm inklusive skärm
nr. 745130
100 kr
Utropspris: 600 kr
12h, 13m, 25s
Bordslampa, 1800-tal, brons, höjd 60 cm inklusive skärm
nr. 745133
175 kr
Utropspris: 600 kr
12h, 17m, 25s