Utropspris
Utropspris
Ljuskrona, Barock-stil, 1800-tal, senare indragen el, stomme i mässing, behängd med prismor, diameter 50 cm, höjd 92 cm
nr. 745531
4 300 kr
Utropspris: 4 000 kr
2d, 15h, 29m, 46s
Taklampa, "Flowerpot" Verner Panton, D=22
nr. 746149
300 kr
Utropspris: 1 500 kr
5d, 16h, 17m, 46s
Golvfotogenlampa, 1800-tal, gjutjärn, höjd 154 cm
nr. 745696
550 kr
Utropspris: 1 000 kr
3d, 15h, 55m, 46s
Kandelabrar, ett par, jugend, mässing, 18/1900-tal, H=28
nr. 746133
100 kr
Utropspris: 1 000 kr
5d, 15h, 59m, 46s
nr. 745730
150 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 16h, 19m, 46s
Ljusstake, Nygotik, 1800-tal, bemålat gjutjärn, höjd 28 cm
nr. 745776
500 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 16h, 53m, 46s
Taklampa, glas och mässing, 1900-talets mitt, H=80
nr. 746179
125 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 16h, 49m, 46s
Lampskärmar 3 st + kuddfodral 5 st, Ralph Lauren, By Hedbergs of Sweden, kuddfodral 45 X 45 cm
nr. 746198
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 14h, 43m, 46s
Lampskärmar 3 st + kuddfodral 5 st, John Derian By Hedbergs of Sweden, kuddfodral 45 X 45 cm
nr. 746200
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 14h, 45m, 46s
Bordslampor ett par, Hallberg, 2000-tal, höjd 54 cm
nr. 746202
150 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 14h, 47m, 46s
Golvlampa, Hallbergs, skärm John Derian, 2000-tal, höjd 143 cm
nr. 746236
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 15h, 9m, 46s
Bordslampa, Ombyggd fotogenlampa, 1800-tal, fot i marmor och metall, höjd 72 cm inklusive skärm
nr. 745130
100 kr
Utropspris: 600 kr
14h, 55m, 46s
Bordslampa, 1800-tal, brons, höjd 60 cm inklusive skärm
nr. 745133
175 kr
Utropspris: 600 kr
14h, 59m, 46s
Ljusstakar, gruvlykta, bordsflagga mm, höjd 60 cm och lägre
nr. 745189
500 kr
Utropspris: 600 kr
15h, 33m, 46s
Vägglampor ett par, smide, 1900-tal, höjd 48 cm
nr. 745339
75 kr
Utropspris: 600 kr
1d, 16h, 1m, 46s
Ljusstakar, mässing, 1900-tal, höjd 25 cm och lägre
nr. 745561
500 kr
Utropspris: 600 kr
2d, 16h, 1m, 46s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 55 cm
nr. 745756
50 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 16h, 35m, 46s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 50 cm
nr. 745757
50 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 16h, 37m, 46s
Golvlampa, ny skärm med textil efter Stig Lindberg, höjd 183 cm
nr. 746189
100 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 17h, 1m, 46s
Golvlampa, mässing, 1900-talets mitt, höjd 170 cm
nr. 746255
0 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 15h, 29m, 46s
nr. 746272
0 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 15h, 57m, 46s
Ljusstakar ett par, Nils Landberg, Orrefors, höjd 20 cm
nr. 746276
50 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 16h, 5m, 46s
nr. 746291
50 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 16h, 15m, 46s
nr. 746313
50 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 16h, 23m, 46s