Utropspris
Golvlampa, ny skärm med textil efter Stig Lindberg, höjd 183 cm
nr. 746189
100 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 15h, 42m, 50s
Kandelabrar, ett par, nysilver, H=21
nr. 746188
0 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 15h, 40m, 50s
Taklampa, glas och mässing, 1900-talets mitt, H=80
nr. 746179
125 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 15h, 30m, 50s
Golvlampa, kromad metall, 1900-talets senare hälft, H=114
nr. 746177
50 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 15h, 28m, 50s
Golvlampa, metall, 1900-talets senare hälft, H=148
nr. 746174
200 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 15h, 24m, 50s
Bordslampa, mässing, skärm Le Klint, Höjd ink skärm =50
nr. 746168
125 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 15h, 18m, 50s
Taklampa, Le Klint, D=46
nr. 746166
100 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 15h, 14m, 50s
Taklampor, 2 st, glas och metall, D=42 och mindre
nr. 746159
0 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 15h, 8m, 50s
Saxlampa, 1900-talets senare hälft L=65
nr. 746154
100 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 15h, 4m, 50s
Taklampa, "Flowerpot" Verner Panton, D=22
nr. 746149
450 kr
Utropspris: 1 500 kr
4d, 14h, 58m, 50s
Ljusstakar, ett par, Georg Jensen, "Swing" H=23
nr. 746138
150 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 14h, 46m, 50s
Kandelabrar, ett par, jugend, mässing, 18/1900-tal, H=28
nr. 746133
100 kr
Utropspris: 1 000 kr
4d, 14h, 40m, 50s
Lampa, Spider 511, Malmbergs, 4 st, B=21
nr. 746111
75 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 14h, 20m, 50s
Vägglampa, ljusstakar, vas mm, bland annat Hans Agne Jakobsson Markaryd, höjd 25,5 cm och lägre
nr. 745953
450 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 15h, 30m, 50s
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, mässing, höjd 165 cm
nr. 746410
0 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 15h, 25m, 50s
Bordslampor 2 st + vägglampa, 1900-talets andra hälft, höjd 44 cm och lägre
nr. 745886
0 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 14h, 54m, 50s
Taklampa, Carl Fagerlund Orrefors, H=25 D=33
nr. 745881
700 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 14h, 48m, 50s
Ljuslyktor, bla Sunflower" Göran Wärff, H=11 och mindre
nr. 745858
350 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 14h, 30m, 50s
Figuriner, taklampa mm, bland annat Rosenthal
nr. 745825
125 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 13h, 52m, 50s
Ljusstakar och kandelabrar, 1900-tal, höjd 32 cm och lägre
nr. 745818
50 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 13h, 42m, 50s
Ljusstake, Nygotik, 1800-tal, bemålat gjutjärn, höjd 28 cm
nr. 745776
550 kr
Utropspris: 800 kr
2d, 15h, 34m, 50s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 68 cm
nr. 745775
250 kr
Utropspris: 300 kr
2d, 15h, 32m, 50s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 50 cm
nr. 745757
50 kr
Utropspris: 600 kr
2d, 15h, 18m, 50s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 55 cm
nr. 745756
50 kr
Utropspris: 600 kr
2d, 15h, 16m, 50s