Utropspris
Taklampa, Kobratelefon, bordslampa mm
nr. 745611
100 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 16h, 21m, 41s
Golvlampa, 1950-tal, teak och mässing, höjd 128 cm
nr. 745645
50 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 14h, 25m, 41s
nr. 745651
50 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 14h, 33m, 41s
nr. 745677
125 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 15h, 7m, 41s
Golvfotogenlampa, 1800-tal, gjutjärn, höjd 154 cm
nr. 745696
550 kr
Utropspris: 1 000 kr
4d, 15h, 27m, 41s
nr. 745730
150 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 15h, 51m, 41s
Spegellampetter, 1900-talets första hälft, tenn, höjd 32 cm
nr. 745747
50 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 15h, 59m, 41s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 55 cm
nr. 745756
0 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 16h, 7m, 41s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 50 cm
nr. 745757
50 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 16h, 9m, 41s
Takfotogenlampa, 18/1900-tal, diameter 68 cm
nr. 745775
200 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 16h, 23m, 41s
Ljusstake, Nygotik, 1800-tal, bemålat gjutjärn, höjd 28 cm
nr. 745776
200 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 16h, 25m, 41s
Ljusstakar och kandelabrar, 1900-tal, höjd 32 cm och lägre
nr. 745818
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 14h, 33m, 41s
Figuriner, taklampa mm, bland annat Rosenthal
nr. 745825
100 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 14h, 43m, 41s
Ljuslyktor, bla Sunflower" Göran Wärff, H=11 och mindre
nr. 745858
250 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 15h, 21m, 41s
Taklampa, Carl Fagerlund Orrefors, H=25 D=33
nr. 745881
600 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 15h, 39m, 41s
Bordslampor 2 st + vägglampa, 1900-talets andra hälft, höjd 44 cm och lägre
nr. 745886
0 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 15h, 45m, 41s
Golvlampa, 1900-talets andra hälft, mässing, höjd 165 cm
nr. 746410
0 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 16h, 16m, 41s
Vägglampa, ljusstakar, vas mm, bland annat Hans Agne Jakobsson Markaryd, höjd 25,5 cm och lägre
nr. 745953
250 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 16h, 21m, 41s
Lampa, Spider 511, Malmbergs, 4 st, B=21
nr. 746111
75 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 15h, 11m, 41s
Kandelabrar, ett par, jugend, mässing, 18/1900-tal, H=28
nr. 746133
50 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 15h, 31m, 41s
Ljusstakar, ett par, Georg Jensen, "Swing" H=23
nr. 746138
150 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 15h, 37m, 41s
Taklampa, "Flowerpot" Verner Panton, D=22
nr. 746149
200 kr
Utropspris: 1 500 kr
6d, 15h, 49m, 41s
Saxlampa, 1900-talets senare hälft L=65
nr. 746154
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 15h, 55m, 41s
Taklampor, 2 st, glas och metall, D=42 och mindre
nr. 746159
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 15h, 59m, 41s