Utropspris
Ljuskrona, glas och metall, 1900-talets andra hälft, diameter 45 cm
nr. 746647
50 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 22h, 37m, 23s
Bordslampor 4 st, 1900-talets andra hälft
nr. 746681
75 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 23h, 13m, 23s
Bordslampor ett par 1950/60-tal, glas och valnöt, höjd 19 cm
nr. 746685
175 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 23h, 15m, 23s
Golvlampa, Le Klint, Danmark, höjd 145 cm
nr. 746749
50 kr
Utropspris: 1 000 kr
4d, 0h, 19m, 23s
Väggljusstake, Pierre Forsell, Skultuna, mässing, höjd 48 cm
nr. 746849
350 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 22h, 23m, 23s
Taklampa, behängd med prismor, 1900-talets slut, diameter 25 cm
nr. 746850
75 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 22h, 25m, 23s
Bordslampa, Le Dauphin, Frankrike, keramik, höjd 70 cm inklusive skärm
nr. 746855
125 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 22h, 35m, 23s
Bordsur, ljusstakar, vattenkanna mm, höjd 30 cm och lägre
nr. 746862
175 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 22h, 49m, 23s
Taklampor 2 st, 1900-talets andra hälft, diameter 35 cm och mindre
nr. 746895
150 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 23h, 27m, 23s
Ljusstakar 2 st + flaskpropp. bland annat Arthur Pe, Kolbäck, brons mässing och tenn, höjd 7 cm och lägre
nr. 746925
125 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 0h, 7m, 23s
Ljuskrona, 1900-talets mitt, diameter 55 cm
nr. 746963
100 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 0h, 25m, 23s
Ljusstakar 2 par, mässing och nysilver, 1900-tal, höjd 23 cm och lägre
nr. 746977
0 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 0h, 27m, 23s
Ljusstakar ett par, mässing, 1900-talets andra hälft, höjd 13 cm
nr. 746986
75 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 22h, 9m, 23s
Golvljusstake, golvvas, bord i form av stop, höjd 58 cm och lägre
nr. 746992
50 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 22h, 19m, 23s
Vägglampor, ett par, Orrefors, H=23
nr. 747006
450 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 22h, 47m, 23s
Taklampa, Belid, diameter 40 cm
nr. 747023
0 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 23h, 15m, 23s
Bordslampa, 1900-talets första hälft, höjd 45 cm
nr. 747043
500 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 23h, 19m, 23s
nr. 747157
75 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 0h, 27m, 23s
Bordslampor, 4 st, glaskupor, 2000-tal, H=40
nr. 747237
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 22h, 45m, 23s
Taklampor, 2 st, glaskupor, 2000-tal, H=60 och mindre
nr. 747240
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 22h, 47m, 23s
Kristallkrona, 1900-talets senare hälft, H=58
nr. 747266
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 22h, 57m, 23s
Taklampa behängd med prismor, 1900-talets slut, H=30
nr. 747267
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 22h, 59m, 23s
Ljusstakar, ett par, Gusum nr 22, mässing, 1900-talets tidigare hälft, H=17,5
nr. 747279
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 23h, 1m, 23s
Vägglampor, 2 par, bla Arteluce, B=37 och mindre
nr. 747292
50 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 23h, 15m, 23s