Utropspris
Ateljé Lyktan plansch Bumling 1968 70 X 50
nr. 755175
300 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 1h, 16m, 28s
Ljusstake, Georg Jensen, D = 18
nr. 755311
300 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 1h, 20m, 28s
Ljusstakar, Just Andersen, Danmark, 1900-talets första hälft, vitmetall, längd 46 cm och mindre
nr. 754899
250 kr
Utropspris: 800 kr
2h, 42m, 28s
Vägglampor Hemi ett par
nr. 754995
250 kr
Utropspris: 300 kr
2d, 0h, 45m, 28s
Snusdosor, sparbössa, ljusstake mm, höjd 28 cm och lägre
nr. 755000
250 kr
Utropspris: 600 kr
1d, 1h, 52m, 28s
Utelampa, Noral, H = 92
nr. 755120
250 kr
Utropspris: 300 kr
2d, 1h, 49m, 28s
Adventsljusstakar 2st Konst smide H=50
nr. 755214
250 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 1h, 48m, 28s
Fotogenlampa och delar, 1800-tal, höjd 60 cm och lägre
nr. 755545
250 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 2h, 42m, 28s
Snäckskalslampa D=39
nr. 755643
250 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 0h, 56m, 28s
Bordslampor ett par H=56
nr. 754969
200 kr
Utropspris: 400 kr
1d, 1h, 39m, 28s
Vägglampa 1900-talets mitt H=56
nr. 754997
200 kr
Utropspris: 400 kr
2d, 0h, 46m, 28s
Ljusstakar m.m. mässing, bl.a. Hans Agne Jakobsson, H = 12 o mindre
nr. 755089
200 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 1h, 32m, 28s
Golvlampa, 1950-tal, metall och plastband, höjd 102 cm
nr. 755724
200 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 2h, 20m, 28s
Golvlampor 2 st H=138 och mindre
nr. 754752
175 kr
Utropspris: 400 kr
1h, 32m, 28s
Doftlampa, 1900-talets mitt, porslin, höjd 16 cm
nr. 755118
175 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 1h, 12m, 28s
Taklampa + vägglampa Ateljé Lyktan D=25 och mindre
nr. 755157
175 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 1h, 0m, 28s
Bordslampor Lego H=46 + skärm Svenskt Tenn
nr. 755169
175 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 1h, 10m, 28s
Fotogenlampa, 1800-tal, fot i alabaster och vitmetall, höjd 82 cm
nr. 755426
175 kr
Utropspris: 1 000 kr
5d, 0h, 54m, 28s
Vägglampa, sax-modell, 1900-talets andra hälft, bok, max längd 83 cm
nr. 754779
150 kr
Utropspris: 400 kr
1h, 18m, 28s
Ljusstake, mässing, 18/1900-tal, 26 X 11 X 16 cm
nr. 754817
150 kr
Utropspris: 400 kr
1h, 36m, 28s
Glasskålar, Iittala, skulptur FM-glas, mm + ljuslyktor Höganäs, H=9 och mindre
nr. 755528
150 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 2h, 8m, 28s
Taklampor 2 st Kina, 1900-talets andra hälft, höjd 53 cm och lägre
nr. 755660
150 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 1h, 34m, 28s
Takplafond, funkis, D = 50
nr. 754616
125 kr
Utropspris: 500 kr
1h, 55m, 38s
Takfotogenlampa, Jugend, 1900-talets början, mässing och glas, diameter 50 cm
nr. 754829
125 kr
Utropspris: 1 000 kr
1h, 44m, 28s