Utropspris
Hörnskåp, Fotogenlampa mm, höjd 70 cm och lägre
nr. 753813
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 12h, 7m, 9s
Ljusstakar ett par, Skultuna nr: 71, mässing, höjd 28 cm
nr. 753558
1 500 kr
Utropspris: 3 000 kr
5d, 11h, 57m, 9s
Bordslampor, vägglampor, 1900 och 2000-tal, höjd 60 cm och lägre
nr. 753083
0 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 11h, 39m, 9s
Golvlampor, 2 st, H=140
nr. 753520
50 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 11h, 29m, 9s
Ljusstake "Celeste" Anna Nilsson, Orrefors, höjd 29 cm
nr. 753429
150 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 10h, 25m, 9s
Ljusstakar 4 st "Eternell" Owe Elvén, Orrefors, höjd 9-15 cm
nr. 753428
100 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 10h, 23m, 9s
Lysrörsarmaturer 2 st. IKEA, längd 100 cm
nr. 753354
0 kr
Utropspris: 300 kr
4d, 11h, 41m, 9s
Bordslampor, ett par, gulmetall, plåtskärmar, 1900-talets slut, H=60
nr. 753350
50 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 11h, 33m, 9s
Ljuskrona, smide, 1900-talets andra hälft, diameter 40 cm
nr. 753349
0 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 11h, 31m, 9s
Ljuskrona, smide, höj och sänkbar, 1900-talets andra hälft, bredd 29 cm
nr. 753316
50 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 10h, 51m, 9s
Ytterbelysning, 1900-talets andra hälft, svartlackerad metall och glas, höjd 21 cm
nr. 753313
50 kr
Utropspris: 1 000 kr
4d, 10h, 49m, 9s
Bordsfotogenlampa, 18/1900-tal, senare elektrifierad, senare kupa, höjd 68 cm
nr. 753289
175 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 10h, 29m, 9s
Ljusstakar, mässing, höjd 22 cm och lägre
nr. 753284
100 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 10h, 27m, 9s
Ljuskrona, smide, 1900-talets andra hälft, höjd 102 cm
nr. 753282
400 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 10h, 25m, 9s
Ljusstakar ett par, Gusums Bruk, Modell 38, mässing, höjd 22 cm
nr. 753114
550 kr
Utropspris: 1 500 kr
3d, 11h, 7m, 9s
Taklampa, ,Atelier Torndahl, Perstorp, 1920-tal, patinerad mässing, glasskärm, diameter 48 cm, höjd 80 cm
nr. 753103
150 kr
Utropspris: 4 000 kr
3d, 10h, 45m, 9s
Ljushållare för julgran, 9 st, Georg Jensen, Danmak
nr. 753099
300 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 10h, 39m, 9s
Ljusstakar ett par, nysilver, 1900-tal, höjd 19 cm
nr. 753094
50 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 10h, 31m, 9s
Taklampa, Orrefors, 1900-talets mitt, glas och mässing
nr. 753090
300 kr
Utropspris: 2 000 kr
3d, 10h, 23m, 9s
Taklampor 2 st, Ikea, diameter 55 cm och mindre
nr. 753089
0 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 10h, 21m, 9s
Taklampor, vägglampor 1900-tal, diameter 17 cm och mindre
nr. 753088
50 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 10h, 19m, 9s
Taklampa, 1960/70-tal, mässingsfärgad aluminium, diameter 40 cm
nr. 753087
75 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 10h, 17m, 9s
Bordslampa, mässing och glas, 1900-talets slut, höjd 40 cm
nr. 753085
400 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 10h, 13m, 9s
Klotlampor 2 st, glas och kromad metall, diameter 25 cm
nr. 753079
200 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 10h, 7m, 9s