Utropspris
Utropspris
Taklampa, ,Atelier Torndahl, Perstorp, 1920-tal, patinerad mässing, glasskärm, diameter 48 cm, höjd 80 cm
nr. 753103
150 kr
Utropspris: 4 000 kr
3d, 8h, 30m, 17s
Ljusstakar ett par, Skultuna nr: 71, mässing, höjd 28 cm
nr. 753558
1 500 kr
Utropspris: 3 000 kr
5d, 9h, 42m, 17s
JØRN UTZON, "Opera", taklampa, Lightyears, 2000-tal, mattlackerad metall, höjd 29 cm
nr. 752858
1 100 kr
Utropspris: 2 000 kr
1d, 9h, 20m, 17s
Taklampa, Orrefors, 1900-talets mitt, glas och mässing
nr. 753090
300 kr
Utropspris: 2 000 kr
3d, 8h, 8m, 17s
Ljusstakar ett par, Gusums Bruk, Modell 38, mässing, höjd 22 cm
nr. 753114
550 kr
Utropspris: 1 500 kr
3d, 8h, 52m, 17s
Ytterbelysning, 1900-talets andra hälft, svartlackerad metall och glas, höjd 21 cm
nr. 753313
50 kr
Utropspris: 1 000 kr
4d, 8h, 34m, 17s
Taklampor ett par, mässing med hissar, 1900/2000-tal, diameter 36 cm
nr. 752571
75 kr
Utropspris: 800 kr
7h, 56m, 17s
Bordslampa, 1900-talets mitt, höjd 50 cm
nr. 752622
450 kr
Utropspris: 800 kr
8h, 6m, 17s
Ljusstakar, mässing tenn, och nysilver, höjd 20 cm och lägre
nr. 752781
125 kr
Utropspris: 800 kr
1d, 7h, 54m, 17s
Bordslampor ett par Stilarmatur, Tranås, 1900-talets andra hälft, mässing, höjd 69 cm inklusive skärm
nr. 752823
550 kr
Utropspris: 800 kr
1d, 8h, 30m, 17s
Bordslampor 2 st 1980/90-tal, marmor och kromad metall, senare skärmar med Svenskt Tenn tyg, höjd 50 cm
nr. 752909
600 kr
Utropspris: 800 kr
2d, 7h, 32m, 17s
Kandelaber, mässing, 1800-tal, höjd 55 cm
nr. 753012
400 kr
Utropspris: 800 kr
2d, 9h, 46m, 17s
Klotlampor 2 st, glas och kromad metall, diameter 25 cm
nr. 753079
200 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 7h, 52m, 17s
Bordsfotogenlampa, 18/1900-tal, senare elektrifierad, senare kupa, höjd 68 cm
nr. 753289
175 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 8h, 14m, 17s
Bordslampor, ett par, gulmetall, plåtskärmar, 1900-talets slut, H=60
nr. 753350
50 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 9h, 18m, 17s
Ljuskrona, smide, 1900-talets andra hälft, höjd 102 cm
nr. 753282
400 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 8h, 10m, 17s
Ljuskrona, smide, höj och sänkbar, 1900-talets andra hälft, bredd 29 cm
nr. 753316
50 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 8h, 36m, 17s
Ljuskrona, smide, 1900-talets andra hälft, diameter 40 cm
nr. 753349
0 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 9h, 16m, 17s
Golvlampor, 2 st, H=140
nr. 753520
50 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 9h, 14m, 17s
Taklampa, 2000-tal, glas och metall, diameter 60 cm
nr. 752573
50 kr
Utropspris: 500 kr
8h, 0m, 17s
Fotogenlampa, gruvlykta, 1900-talets andra hälft, höjd 31 cm och lägre
nr. 752623
250 kr
Utropspris: 500 kr
8h, 8m, 17s
Ljuskrona, ljusstakar, dörrhandtag mm, mestadels mässing
nr. 752626
75 kr
Utropspris: 500 kr
8h, 10m, 17s
Ljuslyktor 3 st, Boda Glasbruk, 1900-talets andra hälft, diameter 20 cm
nr. 752812
75 kr
Utropspris: 500 kr
1d, 8h, 14m, 17s
Taklampa, "Supertuben" Atelje lyktan, L=160
nr. 752862
150 kr
Utropspris: 500 kr
1d, 9h, 28m, 17s