Utropspris
Utropspris
Taklampa Ateljé Lyktan "Bumling", äldre D=40
nr. 750063
1 700 kr
Utropspris: 2 500 kr
1d, 15h, 6m, 48s
Taklampor 2 st Gubi D= 40
nr. 750642
75 kr
Utropspris: 2 500 kr
5d, 15h, 23m, 48s
Månskenslampa 18-1900-tal tot H=58
nr. 750256
1 200 kr
Utropspris: 2 000 kr
2d, 15h, 33m, 48s
Taklampa, 1950-tal, trä metall och glas, diameter 50 cm, etikettmärkt SEAF Svenska Elektriska Armaturfabrikant Föreningen
nr. 750268
75 kr
Utropspris: 2 000 kr
15h, 55m, 48s
Taklampor ett par, Taiba-Falkenberg Belysning, 1900-talets slut, D=40
nr. 749965
1 400 kr
Utropspris: 1 500 kr
15h, 30m, 48s
Taklampa, "Flowerpot" Verner Panton, D=22
nr. 750015
650 kr
Utropspris: 1 500 kr
15h, 42m, 48s
Gunnar Asplund, vägglampa ASEA Skandia, 1900-talets andra hälft, smide och glas, L = 42
nr. 750718
100 kr
Utropspris: 1 500 kr
6d, 15h, 3m, 48s
Bordslampa, Ekeby, 1930-tal, glaserat lergods, höjd 30 cm
nr. 750937
150 kr
Utropspris: 1 500 kr
4d, 16h, 15m, 48s
Vägglampor Fagerhult råglas ett par H=35
nr. 750017
1 800 kr
Utropspris: 1 000 kr
15h, 44m, 48s
nr. 750018
1 800 kr
Utropspris: 1 000 kr
15h, 45m, 48s
nr. 750020
1 800 kr
Utropspris: 1 000 kr
15h, 46m, 48s
Bordslampa, Carl Fagerlund, Orrefors, 1950-tal, höjd 47 cm inklusive skärm
nr. 750273
150 kr
Utropspris: 1 000 kr
16h, 5m, 48s
Golvlampa, Abo-Randers, Danmark, kromad metall, 1900-talets slut
nr. 751167
600 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 15h, 7m, 48s
Ljusstakar ett par "Musselmalet, helblond, Royal Copenhagen, Danmark, porslin, höjd 10 cm andra sortering
nr. 751305
250 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 16h, 27m, 48s
Vägglampa, 1900-talets mitt, mässing och glas, höjd 25 cm
nr. 750272
1 400 kr
Utropspris: 800 kr
16h, 3m, 48s
nr. 750677
100 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 16h, 5m, 48s
Ljuskrona, gulmetall och glasprismor, H exkl. kedja = 48
nr. 750760
50 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 15h, 43m, 48s
Taklampor ett par Borens plåt D=68
nr. 750816
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 16h, 26m, 48s
Bordslampa, skuren i trä, kina, 1900-talets mitt, längd 53 cm
nr. 750867
250 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 15h, 43m, 48s
Ljusstakar, väggljusstake mm, höjd 40 cm och lägre
nr. 750943
75 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 16h, 21m, 48s
Takfotogenlampa, 1800-tal, senare elektrifierad, höjd 73 cm
nr. 750954
100 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 16h, 29m, 48s
Fotogenlampor, 18/1900-tal, höjd 69 cm och lägre
nr. 751029
550 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 17h, 17m, 48s
Taklampor ett par Ateljé Lyktan, plåt & glas D=35
nr. 749955
850 kr
Utropspris: 600 kr
15h, 24m, 48s
Lampkupor + hållare D=24 & mindre, 2 lådor
nr. 750023
500 kr
Utropspris: 600 kr
15h, 48m, 48s