Utropspris
Taklampa, "Tiffany-stil", 1900-talets andra hälft, diameter = 50 cm
nr. 750885
50 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 11h, 7m, 58s
Taklampa, pendyl, glas och metall, 1900-talets första hälft, h = 42 cm, diameter 20 cm
nr. 750891
125 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 11h, 9m, 58s
Kristallampa D= 47
nr. 750582
75 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 11h, 25m, 58s
Bordslampa, mässing med glaskupor, ombyggd fotogenlampa, 1900-talets första hälft, höjd 60 cm
nr. 750921
175 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 11h, 25m, 58s
Bordslampa, Ekeby, 1930-tal, glaserat lergods, höjd 30 cm
nr. 750937
150 kr
Utropspris: 1 500 kr
4d, 11h, 31m, 58s
Ljusstakar, väggljusstake mm, höjd 40 cm och lägre
nr. 750943
75 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 11h, 37m, 58s
Bordslampor ett par, 1900-talets andra hälft, mässing och glas, höjd 46 cm
nr. 750949
75 kr
Utropspris: 400 kr
4d, 11h, 43m, 58s
Takfotogenlampa, 1800-tal, senare elektrifierad, höjd 73 cm
nr. 750954
100 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 11h, 45m, 58s
Fotogenlampor, 18/1900-tal, höjd 69 cm och lägre
nr. 751029
550 kr
Utropspris: 800 kr
4d, 12h, 33m, 58s
Taklampa venetiansk stil D= 56
nr. 750590
0 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 10h, 9m, 58s
Bordslampor 3 st, keramik, 1900-tal, höjd 40 cm och lägre
nr. 751059
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 10h, 23m, 58s
Taklampor 2 st Gubi D= 40
nr. 750642
100 kr
Utropspris: 2 500 kr
5d, 10h, 39m, 58s
LJusstake glas & metall Gunnar Ander H=33
nr. 750665
175 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 10h, 49m, 58s
Bordsfotogenlampa + ljuslyktor H=46 och mindre
nr. 750667
50 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 10h, 51m, 58s
Golvlampa mässing H=1334
nr. 750682
0 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 11h, 3m, 58s
Taklampa och vägglampa, 1900-talets andra hälft, diameter 30 cm och mindre
nr. 751122
50 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 11h, 25m, 58s
Ljusstakar, bläckhorn m.m. mässing och glas
nr. 750711
100 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 10h, 12m, 58s
Vägglampa, B = 18 + tennservisdelar
nr. 750712
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 10h, 13m, 58s
Gunnar Asplund, vägglampa ASEA Skandia, 1900-talets andra hälft, smide och glas, L = 42
nr. 750718
100 kr
Utropspris: 1 500 kr
6d, 10h, 19m, 58s
Golvlampa, Abo-Randers, Danmark, kromad metall, 1900-talets slut
nr. 751167
600 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 10h, 23m, 58s
Skrivbordslampor, metall, 3 st, 1960-70-tal
nr. 750727
175 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 10h, 28m, 58s
Taklampa, koppar, 1960/70-tal, diameter 50 cm
nr. 751226
50 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 10h, 53m, 58s
Golvlampa, mässing, H = 151
nr. 750758
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 10h, 57m, 58s
Ljuskrona, gulmetall och glasprismor, H exkl. kedja = 48
nr. 750760
50 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 10h, 59m, 58s