Temaauktion KB
Utropspris
Ernest Patris (1909-1981) skulptur, bronspatinerad gips, monterad på stensockel, signerad Patris, total höjd 22 cm
nr. 777755
75 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 10m, 1s
Fotogenlampa, elektrifierad, höjd 52 cm
nr. 777758
250 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 12h, 12m, 1s
Taklampa, Carl Fagerlund, Orrefors, 1960-tal, diameter 40 cm
nr. 777759
100 kr
Utropspris: 1 000 kr
3d, 12h, 14m, 1s
Fåtölj, Ikea, 1980/90-tal, skinn
nr. 777761
50 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 12h, 16m, 1s
Matta, handknuten, Iran, 252 X 127 cm
nr. 777763
350 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 12h, 18m, 1s
Soffbord på hjul, 1970-tal, 80 X 80 X 36 cm
nr. 777764
125 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 12h, 20m, 1s
Kökssoffa, 1960/70-tal, grönbetsat trä, klädd och stoppad sits, längd 155 cm
nr. 777766
125 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 22m, 1s
Koppargrytor
nr. 777768
75 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 12h, 24m, 1s
Bestickservis "Svensk Spets" Nysilver + linneduk och servetter
nr. 777769
50 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 12h, 26m, 1s
Chiffonjé, 1800-tal, avlutad furu, 105 X 100 X 48 cm
nr. 777772
0 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 28m, 1s
Kuddar och bonader
nr. 777795
300 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 12h, 34m, 1s
Spelbord / Bridgebord, England, 1800 - talets senare hälft / 1900 -talets första hälft, spelyta i läder, delbart, diameter 104 cm, h = 78 cm
nr. 777796
75 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 12h, 36m, 1s
Stenbordsdukar, allmoge, 1900-talets början
nr. 777797
175 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 12h, 38m, 1s
Stol, 1800-tal, björk med stoppad och klädd sits
nr. 777799
0 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 12h, 40m, 1s
Linnedukar mm, 1900-tal
nr. 777800
100 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 42m, 1s
Golvlampor 2 + 1, 1960-tal, mässing, höjd 125 cm och lägre
nr. 777801
1 400 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 44m, 1s
Jordglob med belysning, JRO Globus, 1960-tal, höjd 42 cm
nr. 777806
75 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 12h, 46m, 1s
Bordslampa, Le Klint Danmark, höjd 64 cm
nr. 777807
400 kr
Utropspris: 800 kr
3d, 12h, 48m, 1s
Taklampor ett par 1900-taletsandra hälft, glas och mässing, diameter 13 cm
nr. 777808
300 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 12h, 50m, 1s
Taklampa, 1900-talets första hälft, glas och bakelit, diameter 20 cm
nr. 777810
175 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 12h, 52m, 1s
Väggur Clementa, Danmark, 1950-tal, diameter30 cm
nr. 777811
100 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 12h, 54m, 1s
Verner Panton, fönsterlampor "Topan" 2 st + taklampa "Pantop", diameter 30 cm och mindre
nr. 777812
175 kr
Utropspris: 600 kr
3d, 12h, 56m, 1s
Vaser ett par, möjligen Murano, 1900-talets andra hälft, höjd 20 cm
nr. 777813
100 kr
Utropspris: 500 kr
3d, 12h, 58m, 1s
Taklampa, 1960/70-tal, diameter 45 cm
nr. 777814
50 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 13h, 0m, 1s
27
28
29
30
31
59
29
59