Utropspris
Taklampa G.B Wiberg glas mässing D=27
nr. 747675
100 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 7h, 55m, 54s
Taklampa, 1960-tal, vitlackerad plåt, diameter 50 cm
nr. 746361
75 kr
Utropspris: 600 kr
7h, 17m, 54s
Bordslampa, Bergboms, modell B-019,1960-tal, mässing, höjd 54 cm
nr. 746394
75 kr
Utropspris: 400 kr
8h, 21m, 54s
Taklampa, vaser, karaff mm, höjd 36 cm och lägre
nr. 746638
75 kr
Utropspris: 400 kr
2d, 6h, 55m, 54s
Golvlampa, smide, funkis, ställbar
nr. 746654
75 kr
Utropspris: 300 kr
7h, 50m, 54s
Bordslampor 4 st, 1900-talets andra hälft
nr. 746681
75 kr
Utropspris: 400 kr
2d, 7h, 47m, 54s
Golvlampa smide H= 149
nr. 746896
75 kr
Utropspris: 400 kr
1d, 8h, 1m, 54s
Ljusstakar + figur, trä, Sydostasien, H = 58 o mindre
nr. 747058
75 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 7h, 39m, 54s
Mässingsspann, vägglampa m.m.
nr. 747083
75 kr
Utropspris: 400 kr
2d, 8h, 0m, 54s
Vägglampor, kupor mm 50/60-ta.
nr. 747104
75 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 7h, 19m, 54s
Kristallampa, D = 30
nr. 747197
75 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 8h, 23m, 54s
Bordslampor, 4 st, glaskupor, 2000-tal, H=40
nr. 747237
75 kr
Utropspris: 800 kr
5d, 7h, 19m, 54s
Vägglampor, 2 par, bla Arteluce, B=37 och mindre
nr. 747292
75 kr
Utropspris: 500 kr
5d, 7h, 49m, 54s
Bordslampa, Kina, ombyggd från 1700-tals krus, H=32
nr. 747297
75 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 7h, 57m, 54s
Bordslampa Kosta helkristall underfång BSa 55 H=31,5
nr. 747327
75 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 7h, 54m, 54s
Taklampa Tiffanystil D=45
nr. 747420
75 kr
Utropspris: 400 kr
5d, 6h, 56m, 54s
Vägglampor ett par, Anna Ehrner, Ateljé Lyktan Åhus, 1970-tal
nr. 747444
75 kr
Utropspris: 600 kr
5d, 8h, 49m, 54s
Ljusstakar ett par, silver, höjd 8 cm, fyllda, total vikt 257 gram
nr. 747541
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 7h, 19m, 54s
Takfotogenlampa, majolika, sent 1900-tal, D = 56
nr. 747558
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 7h, 15m, 54s
Bordslampor keramik 1970-tal 3 st H=70-73
nr. 747683
75 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 8h, 3m, 54s
Golvlampa, 1960/70-tal, brunlackerad metall, höjd 144 cm
nr. 746419
50 kr
Utropspris: 400 kr
9h, 11m, 54s
Taklampa, 1900-talets andra hälft, glas och mässing. längd 68 cm
nr. 746437
50 kr
Utropspris: 400 kr
1d, 7h, 11m, 54s
Taklampa, stomme i mässing, behängd med prismor, 1900-talets mitt, diameter 50 cm
nr. 746513
50 kr
Utropspris: 500 kr
1d, 8h, 9m, 54s
Uppläggningsfat ljusstakar mm bla Orrefors
nr. 746542
50 kr
Utropspris: 400 kr
6h, 50m, 54s