Utropspris
Bordslampa, EGO Ateljé, stengods, 1960/70-talhöjd 53 cm inklusive skärm
nr. 742772
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 12h, 25m, 7s
Vägglampa, 1960/70-tal, bronserad plåt, höjd 47 cm
nr. 742771
50 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 12h, 23m, 7s
Bordslampa, Uno Dahlen, Aneta, nr 8805., mässing, 1960-tal, höjd 45 cm
nr. 742769
75 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 12h, 21m, 7s
Soffbord, 1900-talets andra hälft, mässing och glas, 140 X 70 X 51 cm
nr. 742766
0 kr
Utropspris: 600 kr
6d, 12h, 19m, 7s
Golvur, 17/1800-tal, höjd 235 cm
nr. 742758
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 12h, 17m, 7s
Anders Österlin, tryck, 62/125, 77 X 29 cm
nr. 742754
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 12h, 15m, 7s
Jörgen Fogelquist, litografi, 697/750, 53 X 43 cm
nr. 742753
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 12h, 13m, 7s
Martin Emond, kolteckning, 55 X 33 cm
nr. 742751
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 12h, 11m, 7s
Örjan Wikström, litografi17/28, 62 X 48 cm
nr. 742750
100 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 12h, 9m, 7s
Uno Svensson, litografier 4 st, 29 X 20 cm
nr. 742747
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 12h, 7m, 7s
Skålfat, Swatow, Kina, sen Ming dynastin (1368-1644) diameter 35 cm
nr. 742732
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 12h, 5m, 7s
Bordspendyl, 1800-tal, brons, höjd 22 cm, (pendel medföljer med passar ej)
nr. 742731
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 12h, 3m, 7s
Krus, koppargryta , blåsbälg, diameter 31 cm och mindre
nr. 742730
50 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 12h, 1m, 7s
Väggfotogenlampa, 1800-tal, senare elektrifierad, kupans diameter 26 cm
nr. 742729
50 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 11h, 59m, 7s
Svartek från skeppet Riksvasa, längd 46 cm + tryck,
nr. 742728
50 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 11h, 57m, 7s
Taklampor två stycken, snarlika, 1900-talets andra hälft, behängda med prismor, diameter 20 cm
nr. 742727
75 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 11h, 55m, 7s
Fruktskål, bordslampa mm, höjd 30 cm och lägre
nr. 742726
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 53m, 7s
Vas, skålar ljusstake mm, bland annat Rörstrand, höjd 24 cm och lägre
nr. 742725
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 51m, 7s
Fönsterlampor ett par, 1970-tal, furu, diameter 20 cm, höjd 30 cm
nr. 742723
75 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 49m, 7s
nr. 742722
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 47m, 7s
Vas, Vicke Lindstrand, Kosta, graverad dekor av fiskar, höjd 27 cm, signerad
nr. 742720
125 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 11h, 45m, 7s
Uno Svensson, blandteknik på pannå, 27 X 19 cm
nr. 742719
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 43m, 7s
Kobratelefoner 3 st,
nr. 742718
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 41m, 7s
Figurin, Bing & Gröndahl, Danmark, porslin, längd 27 cm
nr. 742712
50 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 11h, 39m, 7s
22
22