Temaauktion KB
Utropspris
Utropspris
Greta Gerell, gouache, 35x26
nr. 781309
750 kr
Utropspris: 4 000 kr
8h, 42m, 1s
Per Wickenberg, "Kringresande sällskap i skogsglänta" olja på duk, signerad och daterad 1844, 52,5 X 62 cm
nr. 781587
3 000 kr
Utropspris: 4 000 kr
1d, 9h, 50m, 1s
Alfred Müller Crefeld (1863-1934), skulptur, brons, monterad på stensockel, total höjd 33,5 cm
nr. 781729
1 100 kr
Utropspris: 3 000 kr
2d, 9h, 28m, 1s
Georg Shalders, olja på duk 1855, 29x44,5, rammått = 50x66
nr. 782254
200 kr
Utropspris: 3 000 kr
5d, 7h, 34m, 1s
Erik Jönsson (1893-1950), olja på pannå, 29x22
nr. 781323
125 kr
Utropspris: 2 000 kr
9h, 0m, 1s
Pierre Olofsson, serigrafi, 54x39, otydlig numrering
nr. 781324
750 kr
Utropspris: 2 000 kr
9h, 2m, 1s
Hugo Zuhr, olja på duk, 38 X 46 cm
nr. 781573
400 kr
Utropspris: 2 000 kr
1d, 9h, 44m, 1s
Anders Österlin, blandteknik, 90x72
nr. 782402
75 kr
Utropspris: 2 000 kr
6d, 9h, 12m, 1s
Lars Norrman, olja på duk, 26 X 13,5 cm
nr. 781345
800 kr
Utropspris: 1 500 kr
9h, 12m, 1s
Thomas Hafström, olja på duk, 73 X 60 cm
nr. 781582
800 kr
Utropspris: 1 500 kr
1d, 9h, 46m, 1s
Martin Emond, olja på pannå, 35 X 41 cm
nr. 781601
125 kr
Utropspris: 1 500 kr
1d, 10h, 4m, 1s
Georges Rouault, akvatint, 44 X 33 cm osignerade
nr. 781609
350 kr
Utropspris: 1 500 kr
2d, 7h, 38m, 1s
nr. 781610
350 kr
Utropspris: 1 500 kr
2d, 7h, 40m, 1s
KG Nilsson, litografi, 1988, 133/225, 62 X 39 cm
nr. 781619
500 kr
Utropspris: 1 500 kr
2d, 7h, 46m, 1s
Sandro Chia, etsning, 17/70, 45 X 29 cm
nr. 781627
950 kr
Utropspris: 1 500 kr
2d, 8h, 2m, 1s
Rune Säll (1928-2002) skulptur, 69/75 cm, höjd 25 cm
nr. 781953
350 kr
Utropspris: 1 500 kr
4d, 9h, 4m, 1s
Tommy Assarsson, olja på duk, 67x57
nr. 782408
0 kr
Utropspris: 1 500 kr
6d, 9h, 14m, 1s
Uwe Bremer färgetsning 75/100, 27 X 29
nr. 781401
125 kr
Utropspris: 1 000 kr
8h, 21m, 1s
Gideon Börje (1891-1965) pastell 40 X 28 cm
nr. 781505
75 kr
Utropspris: 1 000 kr
1d, 9h, 6m, 1s
Dado, Miodrag Đurić, etsning, 6 st, 51 X 40 cm och mindre
nr. 781596
100 kr
Utropspris: 1 000 kr
1d, 10h, 0m, 1s
Just Andersen, brons, kalv, L = 13
nr. 781867
700 kr
Utropspris: 1 000 kr
2d, 8h, 54m, 1s
Stig Blomberg "Tidningspojken" skulptur, brons, höjd 20 cm, signerad S.B. gåvogravyr daterad 1962
nr. 781951
300 kr
Utropspris: 1 000 kr
4d, 9h, 2m, 1s
Gösta Kriland (1917-1989) olja på duk, 1953, 24 X 18 cm
nr. 782249
50 kr
Utropspris: 1 000 kr
5d, 9h, 30m, 1s
Tommy Assarsson, olja på pannå, 69x36
nr. 782413
0 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 9h, 18m, 1s