Temaauktion KB
Utropspris
Nils Ingvar Walterström, olja på duk, 45 X 54 cm
nr. 783198
0 kr
Utropspris: 300 kr
5d, 22h, 48m, 9s
S Kandell 1927 olja på duk 30 X 40
nr. 783199
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 20h, 50m, 9s
Bruckel olja på pannå 29 X 39
nr. 783204
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 20h, 51m, 9s
Tryck etsningar mm, rammått 33 X 26 och mindre
nr. 783206
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 20h, 53m, 9s
Japanska träsnitt, 2 st, rammått = 29 x 20
nr. 783225
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 21h, 7m, 9s
Oidentifierad konstnär, blyerts, 1800-tal, rammått = 27 x 34, otydligt signerad
nr. 783227
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 21h, 8m, 9s
Frans Rase, olja på duk, 27 x 22
nr. 783234
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 21h, 12m, 9s
Ellen Jolin, akvarell, 1914, 34 X 24 cm
nr. 783275
0 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 20h, 58m, 9s
Ellen Jolin, akvarell, 1914, 35 X 17 cm
nr. 783276
0 kr
Utropspris: 1 000 kr
6d, 21h, 0m, 9s
Rune Säll, väggskulptur, 104/375, 27 X 26 cm
nr. 783280
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 21h, 2m, 9s
Frans Gard, olja på duk54x64
nr. 783293
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 21h, 54m, 9s
Bengt Hillgrund, olja på duk 43,5x42,5
nr. 783300
0 kr
Utropspris: 400 kr
6d, 21h, 57m, 9s
Osignerad olja på duk 1800-tal 84 X 66
nr. 783301
0 kr
Utropspris: 800 kr
6d, 21h, 58m, 9s
Folke Sinclair (1877-1956) olja på pannå, 47 X 40 cm
nr. 783306
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 21h, 26m, 9s
Oidentifierad konstnär akvarell 33 X 24
nr. 783314
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 22h, 3m, 9s
Oidentifierade konstnärer, oljemålningar, 5 st, 37 x 14 o mindre
nr. 783315
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 22h, 4m, 9s
Oidentifierade konstnärer, teckningar och målningar, 40 x 35 o mindre
nr. 783323
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 22h, 10m, 9s
Tryck, bl.a. Åke Holm, rammått = 43 x 32 o mindre
nr. 783328
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 22h, 13m, 9s
Skeppsmålningar, ett par, gouache, Sydostasien, 10 x 17, otydligt signerade
nr. 783330
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 22h, 15m, 9s
Rullmålningar Kina 2 st B=26
nr. 783331
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 22h, 16m, 9s
Oidentifierad konstnär, akvarell, dagmått = 30 x 23, otydligt signerad
nr. 783332
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 22h, 17m, 9s
Gideon Ekholm, etsningar, 2 st, 9 x 8 o mindre
nr. 783334
0 kr
Utropspris: 500 kr
6d, 22h, 19m, 9s
Niels Nielsen litografi 28/290 55 X 75
nr. 783335
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 22h, 20m, 9s
Oljetryck äldre 50 X 38
nr. 783338
0 kr
Utropspris: 300 kr
6d, 22h, 21m, 9s