Temaauktion KB
Utropspris
Tommy Assarsson, Olja på pannå, 45 X 37 cm
nr. 781597
200 kr
Utropspris: 400 kr
20h, 13m, 28s
Max Walter Svanberg, litografi, 93/300, 69 X 51 cm
nr. 781628
200 kr
Utropspris: 600 kr
1d, 18h, 15m, 28s
Oidentifierad konstnär olja på duk 53 X 51
nr. 781676
200 kr
Utropspris: 300 kr
18h, 52m, 28s
Wilhelm Smith olja på pannå 25 X 34, osignerad, intygad på baksidan
nr. 781853
200 kr
Utropspris: 800 kr
1d, 18h, 56m, 28s
Georg Shalders, olja på duk 1855, 29x44,5, rammått = 50x66
nr. 782254
200 kr
Utropspris: 3 000 kr
4d, 17h, 45m, 28s
Mapp med grafik, bland annat Bertil Warnolf, Hasse Hasselgren
nr. 781528
175 kr
Utropspris: 800 kr
19h, 35m, 28s
Stilleben, olja på duk, signerad Hj Hilding, 82 X 30 cm, oramad
nr. 781590
175 kr
Utropspris: 300 kr
20h, 7m, 28s
Gunnar Norrman, blyertsteckning, 1961, 19 X 13 cm
nr. 781665
175 kr
Utropspris: 800 kr
1d, 19h, 3m, 28s
Endre Nemes, litografi 105/310, 51 X 31 cm
nr. 782252
175 kr
Utropspris: 500 kr
4d, 19h, 45m, 28s
Olja på pannå, oidetifierad konstnär, signerad I.L. -51, 36 X 38,5 cm
nr. 781504
150 kr
Utropspris: 600 kr
19h, 15m, 28s
Ulf Trotzig, blandteknik, 15 X 12 cm,
nr. 781541
150 kr
Utropspris: 500 kr
19h, 43m, 28s
Ulf Trotzig, tuschteckning, 32 X 25 cm
nr. 781548
150 kr
Utropspris: 600 kr
19h, 47m, 28s
Karta Sverige, rammått=121x61
nr. 781828
150 kr
Utropspris: 300 kr
1d, 18h, 35m, 28s
Amalie Michaelsen, olja på duk 1938, monogramsignerad "AM", 70x60
nr. 782023
150 kr
Utropspris: 600 kr
2d, 18h, 30m, 28s
Oidentifierad konstnär olja på duk 36 X 26, uppfodrad på pannå
nr. 782226
150 kr
Utropspris: 300 kr
3d, 19h, 30m, 28s
Gideon Börje (1891-1965) pastell 40 X 28 cm
nr. 781505
125 kr
Utropspris: 1 000 kr
19h, 17m, 28s
Ulf Trotzig, tuschteckning, 24 X 21,5 cm
nr. 781550
125 kr
Utropspris: 500 kr
19h, 49m, 28s
Dado, Miodrag Đurić, etsning, 6 st, 51 X 40 cm och mindre
nr. 781596
125 kr
Utropspris: 1 000 kr
20h, 11m, 28s
Martin Emond, olja på pannå, 35 X 41 cm
nr. 781601
125 kr
Utropspris: 1 500 kr
20h, 15m, 28s
Gerda Sprinchorn möjligen skulptur gips osignerad H=29
nr. 782027
125 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 18h, 33m, 28s
Oidentifierad konstnär signerad Eriksson skulptur gips på stensockel tot H=22
nr. 782028
125 kr
Utropspris: 500 kr
2d, 18h, 34m, 28s
Oidentifierad konstnär blyertsteckning 72 X 57
nr. 782192
125 kr
Utropspris: 400 kr
3d, 19h, 8m, 28s
Helmtrud Nyström, färgetsning, 1980, 56/125, 35 X 34 cm
nr. 782258
125 kr
Utropspris: 600 kr
4d, 19h, 55m, 28s
Marcel Mouly (1918-2008) litografi, 235/360, 60 X 45 cm
nr. 781437
100 kr
Utropspris: 600 kr
18h, 15m, 28s